2. DONATISTI

Neskoršie dejiny kresťanskej Cirkvi nám to potvrdzujú, že krstiť sa majú aj deti. Odvolávame sa na najstaršiu dobu cirkevných otcov a učiteľov.

Je pravdou, že v prvotnokresťanskej Cirkvi sa krstili hlavne aj dospelí, no boli to ešte začiatky kresťanstva a muselo sa začínať aj od dospelých.

V „Martýrium Polycorpi“ sa hovorí, že taký apoštolský otec  Polycarp bol pokrstený v detskom veku.

O krste deťoch priamo svedčia cirkevní učitelia, ako Irenes, Cyprián a Hypolit Rímsky v 2. a 3. stor. po Kristovi.

Svätý Cyprián na Kartháginskej synode priamo vraví, „aby žiadnemu dietku  sa neodopieralo Božie milosrdenstvo a milosť.“    

Ján Zlatoústy v 4. Storočí po Kristovi len tiež potvrdzuje, „že všeobecná Cirkev uznáva krst detí od dôb apoštolských.“

                Niektorí zo súčasných hnutí, ktorí uznávajú iba krst dospelých, namietajú že vždy cirkevných dejinách boli „kresťanské spoločenstvá“, kde sa krstili iba dospelí, a to ešte v čase kresťanského staroveku.

Pýtame sa: kto to boli, čo zavrhovali krst detí a uznávali iba krst dospelých?

Boli to Novociáni, Donatisti a Pauliciáni, ale hnutia sa odtrhli od jednej všeobecnej katolíckej Cirkvi. A to je veľmi závažné.

                 Donatisti, ich vznik začína okolo jednej ženy (údajne vraj veľmi svätej), ktorá vraj mala nejaké výhrady voči zvolenému biskupovi Caecillianovi, strhla na svoju stranu aj iných a postavila ich „proti biskupovi“. Tak vzniklo odlúčenie od skutočnej Cirkvi.

Ako sme povedali všetky tieto menované sekty zavrhovali krst detí a uznávali  iba krst dospelých. Nepatrili však k jednote všeobecnej katolíckej Cirkvi, lebo sa od nej odlúčili.

Azda tieto „hnutia“ majú slúžiť ako vzor?

 Je zrejmé, že tieto „cirkvi“ neboli schválené Bohom, lebo po čase zanikli, ostali po nich v histórii len ich „mená“ ako na výstrahu a pohoršenia v cirkevných dejinách.     A to na rozdiel od všeobecnej Cirkvi, ktorá vždy bola a je, nezanikla.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s