Zjevení Panny Marie v La Vang

ZJEVENÍ PANNY MARIE V LA VANG, VIETNAM, ASIE
r. 1798

Do dnešního Vietnamu přinesl katolickou víru pater Diego Aduarte, který připlul na palubě obchodní lodi. Ve městě Dinh Cat zřídil misijní stanici. Po příchodu italského kněze patera Františka de Pina, který znal plynule vietnamsky, mnoho lidí přijalo katolickou víru. Byla mezi nimi i králova teta. Kolem města Dinh Cat vzniklo 37 farností. K zapisování Božího slova vytvořil roku 1624 pater Alexandr de Rhodes, francouzský jezuita, vietnamskou abecedu, která se používá dodnes.
Katolická víra byla na tomto území dlouho tolerována na základě vztahů k evropským zemím – Španělsku, Francii a Portugalsku. Až roku 1798 spolupracovníci mladého krále Canh Thinha vyvolali pronásledování katolíků. Byli obviněni, že způsobili přítomnost cizinců na vietnamské půdě. Došlo k vydání protikatolického patentu a křesťané před pronásledováním prchali do džungle a do hor v centrálním Vietnamu. Křesťanské kostely byly vypalovány a křesťané zabíjeni. Mnoho se jich skrývalo v lesích, kde umírali na následky zimy, hladu a jako kořist šelem. Byli nemocní a zoufalí a připravovali se na mučednickou smrt. Aby si dodali odvahu, shromažďovali se kolem jednoho stromu a společně se modlili růženec ke cti Matky Boží.

Tu se jim jednoho dne v doprovodu dvou andělů Panna Maria zjevila s Ježíškem v náručí. Byla oděná do šatů, jaké nosily místní ženy, posílila je a potěšila a dala jim radu, jaké byliny mají používat k léčení svých nemocí. Pak jim slíbila, že každý, kdo se sem přijde modlit, bude vyslyšen. Během pronásledování došlo k dalším zjevením.

V letech 1798 – 1885 byla ke cti zjevení Panny Marie na tomto místě postavena jednoduchá kaple. Roku 1886 po oficiálním ukončení pronásledování původní kaple nestačila množství přicházejících poutníků. Proto biskup Gaspar nařídil vystavět zde kostel. Vzhledem ke špatnému přístupu na ono místo a vzhledem k nedostatku prostředků, trvala stavba celých 15 let. Dne 12. srpna 1901 posvětil biskup Gaspar nový kostel za účasti 12 000 lidí a prohlásil Pannu Marii z La Vang za ochránkyni katolíků ve Vietnamu.

V r. 1961 biskupové shromážděni v Hué v Jižním Vietnamu slíbili, že vystaví kostel zasvěcený Neposkvrněnému Početí Panny Marie, jakmile to okolnosti dovolí. Prosili o svobodu pro Církev a mír pro Vietnam.

V dopise z 8. srpna 1961 vyhlásil La Vang za národní mariánské centrum a r. 1962 byl papežem Janem XXIII. kostel povýšen na baziliku. V r. 1972, během války mezi severním a jižním Vietnamem byly všechny budovy v La Vang zničeny. Po sjednocení země 30. dubna 1975 vyhlásili 1. května 1980 biskupové znovu slavnostně svatyni v La Vang za národní mariánské centrum. Místo není oficiálně uznáno jako místo Mariina zjevení, nicméně papež Jan Pavel II. roku 1998, při příležitosti dvoustého výročí zjevení, veřejně připustil význam a důležitost tohoto místa pro náboženský život katolíků ve Vietnamu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s